Küldetésünk

A Naturalliance útmutató ahhoz, miként tudjuk megőrizni és fenntartani a természet gazdagságát és szolgáltatásait, lakóhelytől függetlenül.

 

A Föld ökoszisztémái és azok forrásai

Földfelkelte az Apollo 8-ről a Holdon © NASA
Földfelkelte az Apollo 8-ről a Holdon © NASA

Képzeljük el, hogy a Föld egy foci labda, melyet kinyújtott kezeink között tartunk. Az ökoszféra, vagyis az a réteg, mely talaj vagy víz alatt és felett életet nyújt, kevesebb vastagságú, mint a körmünk. Ez a törékeny ökoszféra a rendszerek gyönyörű mozaikját tartalmazza, növényekből, állatokból és más organizmusokból állva, ahol a talaj, víz és levegő támogatja őket. Mi ezen ökoszisztémák részesei vagyunk, mely magába vonja az erdőket, hegyeket, gyepes területeket, sivatagokat, tavakat, folyókat és tengereket is. A Föld ökoszisztémájának forrásaitól és annak egészségétől függ önfenntartásunk.

Organizmus az ökoszisztémában

A fogoly, az egészséges termőföld indikátora © Matej Vranič
A fogoly, az egészséges termőföld indikátora © Matej Vranič

Most képzeljen el egy organizmusokból álló kis populációt (növények, állatok, gombák vagy más micro-organizmusok) egy olyan ökoszisztémában, ahol bőséges táplálék és élőhely van, kismértékű vagy semennyi zsákmányolás, betegség, paraziták vagy más formája a mortalitásnak. Kutatások kimutatták, hogy egy ilyen populáció nőni fog. Az idő, mely a szaporodáshoz szükséges függ az organizmus méretétől, a baktériumok percek alatt megkettőződnek, de az elefántoknak akár egy évtized is kell, a nagyszámú, kisméretű állatokból vagy növényekből álló populációk egy év alatt többszörösükre nőhetnek. Az ilyen populációk végül elérik a forrás korlátot és az éhínség miatt összeomlanak. Legtöbbször azonban a kifejlett növényekből és állatokból álló populációk nem így növekednek. Balesetek, predáció és betegségek miatt eltűnik a fiatalok egy része, amik képesek lettek volna a további növekedésre. Egy kevés azonban így is eléri az öregkort. A halál fenntarthatóságot biztosít más organizmusoknak az ökoszisztémában, beleértve nekünk is.

Hatásunk az ökoszisztémákra

Az emberek vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak évezredekig, mielőtt megtanulták háziasítani az állatokat és terményt termeszteni. A mezőgazdaság közismerté vált az utolsó jégkorszak után, amely tartós élelmiszer készletet biztosított, így létrejöhettek és fejlődhettek az emberi települések, melyekből városok születtek. Az emberi populációk drámaian növekedtek, egyre több kárt okozva az ökoszisztémának és éghajlatnak. Ha megbontják bizonyos kritikus küszöbérték felett, az ökoszisztémák nem tudnak hatékonyan működni, amely problémás hatással van az emberi megélhetőségre, mint ahogy a természet más aspektusaira is. Vidéken a tetteink a vad fajok túlságosan nagy mértékű betakarításával járhat, ha a rendszerek nincsenek kellően igazgatva. A modern világban, a lakosság csak kis része érti meg a bonyolult folyamatokat, a városi többség által létrehozott törvények gyakran népszerűtlenek a vidéki lakosság körében. Az eddig példátlan szintű emberi populációnak nehéz elkerülni az ökoszisztéma teherbírásásra tett negatív behatásokat, megbeszélt és informált szemlélet nélkül, mely tudományos és gyakorlati tudáson alapul.