Podejście ekosystemowe
Myśliwi odtworzyli setki mokradeł w Ameryce Północnej dzięki pomocy © Ducks Unlimited
Podejście ekosystemowe przyjmuje, że zmiany w ekosystemach i ich gatunkach jest nieunikniony w wyniku procesów naturalnych, które mogą zachodzić szybko lub wolno. Na przykład, płytkie jeziora wypełniają się osadami z gór. Ludzie celowo zmieniają ekosystemy, na przykład z lasu na grunty rolne, i nieświadomie gdy intensywnie uprawiana ziemia eroduje i przekształca się w pustynię lub degraduje się do wrzosowiska. Niektóre skutki działań ludzi przypadkowo przyspieszają naturalne zmiany, takich jak poprzez zmianę klimatu. Wpływ ludzi na ekosystemy czasami może być zmniejszony względnie łatwo, eśli ci którzy korzystają z produktów tych ekosystemów podejmują niezbędne działania. Dlatego wędkarze promują budowę przepławek dla ryb na tamach a polujący na kaczki odtwarzają mokradła. Szkody w środowisku naturalnym mogą być szybko naprawione, jeśli używamy dostępnej centralnie zarządzanej (instytuty, akademie, itp.) wiedzy do rozwoju umiejętności lokalnych i istnieje wystarczająco dużo funduszy wspierających wysiłki lokalnych społeczności, kierując się wspólnotą interesów.
Adaptacja dzikich gatunków do zmian
Zasieg lęgowy jaskółki dymówki przesuwa się na północ © Gallinago_media / Shutterstock
Szybkość zmian ekosystemów jest wykazywana przez ich gatunki składowe. Poza tropikami, kwiaty kwitną i owady pojawiają się wcześniej każdego roku ze względu na wzrost temperatury. W tropikach zmiana opadów wpływa na roślinność. Obie te tendencje można zaobserwować w terminach migracji i gniazdowania ptaków wędrownych, a niektóre z nich przemieszczają się w celu rozmnażania coraz dalej na północ. Mniej mobilne gatunki czasami dobrze się dostosowują, ale często nie mogą rozprzestrzeniać się szybko na nowych obszarach, zwłaszcza jeśli są ograniczone przez wybrzeża lub na odosobnionych górach. Każdy organizm zjada swoje ofiary i jest zjadany, więc lokalne wyginięcie jednego gatunku wpływa również na inne w tym ekosystemie. Wszyscy musimy uświadomić sobie najbardziej oczywiste zmiany zachodzące na naszej planecie i co może to oznaczać dla nas i naszych rodzin. Czy twoja lokalna szkoła lub miejsce pracy jest centrum dostępu do takich informacji?
Adaptacja ludzi
Bydło rasy "Sweet Cows" przystosowane do lasu w Kolumbii © April DeBord / Shutterstock
Nawet mieszkańcy miast są uzależnieni od ekosystemów w zakresie dostępu do żywności, wody i powietrza, więc zmiany wpływają na nas wszystkich. Farmerzy wymagają rozsądnie przewidywalnej pogody, aby można było uprawiać rośliny spożywczych każdego roku. Istnieje nieco większa elastyczność w odniesieniu do sposobu uprawy użytków zielonych i produkcji siana dla zwierząt, na wilgotnych łąkach lub suchych zboczach, z możliwością przechowywania w celu zrównoważenia przejściowego słabego wzrostu. Jednak brak deszczu jest problemem zarówno dla upraw, jak i dla zwierząt hodowlanych oraz dla ochrony lasów od ognia podczas wielu lat wzrostu drzew do osiągniecia wieku rębnego. Na szczęście, leśnictwo może pomóc w zatrzymaniu wilgoci w glebie, a także wiązać gazy cieplarniane (CO2), a ludzie spożywający mniej mięsa hodowlanego zmniejszą emisję gazów cieplarnianych pochodzących od zwierząt gospodarskich. Jednakże, konsumpcja mięsa może być najbardziej zrównoważonym wykorzystaniem gleb i terenów, które są nieodpowiednie do uprawy roślin. Zbieranie dzikich gatunków może być również bardziej ekonomiczne niż hodowla zwierząt na takich gruntach, jak stwierdzono to na obszarach Afryki, gdzie koszty zapobiegania chorobom u zwierząt hodowlanych są wysokie. Bogatsza przyroda na takich ziemiach może zwiększyć odporność źródeł utrzymania na zmiany klimatyczne. Jest to szczególnie ważne, aby zachować tradycyjną wiedzę odnośnie zarządzania takimi obszarami, które często została utracona, ponieważ uprawa ziemi była zmodyfikowana by najlepiej dopasować do stosowania maszyn rolniczych.